Grzejniki elektryczne to produkty wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Mogą stanowić główne źródło ciepła w budynku lub być uzupełnieniem systemu centralnego ogrzewania. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów grzejników elektrycznych, które różnią się pomiędzy sobą konkretnymi parametrami. W dzisiejszym artykule przedstawimy charakterystykę wszystkich tych produktów. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Dostępne na rynku grzejniki elektryczne przyjmują podobną formę. Ich budowa zbliżona jest do tradycyjnych kaloryferów pokojowych, wykorzystywanych w systemie centralnego ogrzewania. Największą zaletą wszystkich grzejników zasilanych prądem jest możliwość szybkiego dogrzania pomieszczeń. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą materiałem wykonania oraz sposobem przekazywania ciepła. Dwoma najpopularniejszymi rodzajami grzejników elektrycznych są olejowe oraz konwektorowe. W tych pierwszych za dostarczanie energii odpowiada olej znajdujący się wewnątrz urządzenia. Po podłączeniu do źródła zasilania olej zaczyna się nagrzewać, a następnie oddaje ciepło na zewnątrz. Grzejniki olejowe bardzo wolno tracą ciepło, dzięki czemu nagrzewają pomieszczenie jeszcze długo po odłączeniu od prądu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada grzejniki elektryczne: Modele konwektorowe działają na zupełnie innej zasadzie niż olejowe. W tym przypadku mówimy o zjawisku konwekcji. Za nagrzewanie powietrza odpowiada specjalna, wbudowana na stałe grzałka z aluminium. Grzejnik pobiera zimne powietrze od spodu, następnie nagrzewa je i wypuszcza z powrotem do pomieszczenia. Wspomaga to cyrkulację powietrza wewnątrz obiektu. Urządzenie błyskawicznie osiąga maksymalną moc grzewczą, dzięki czemu cały proces trwa zaledwie kilka chwil. W porównaniu z modelami olejowymi to duża zaleta, ponieważ tamte nagrzewają się o wiele dłużej. Grzejniki konwektorowe wyróżnia ponadto niewielki rozmiar i waga. Bez problemów można przenosić je pomiędzy pomieszczeniami.

Jak wybrać odpowiedni grzejnik elektryczny?

Wybór odpowiedniego grzejnika elektrycznego zależny jest od kilku czynników. Poza osobistymi preferencjami inwestora pod uwagę należy wziąć przede wszystkim moc grzewczą urządzenia. Parametr ten trzeba dopasować do wielkości ogrzewanego pomieszczenia oraz maksymalnej temperatury, jaką użytkownik chce uzyskać. Oczywiście im większa moc, tym większe możliwości grzejnika. Nie zawsze jednak warto wybierać modele o największej mocy. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że na ogrzanie pomieszczenia o wielkości 10 m2 i wysokości 3 metrów potrzeba grzejnika o mocy 1000 W.  W przypadku niewielkich pomieszczeń doskonale sprawdzają się modele konwektorowe, natomiast przy większych pokojach lepszym wyborem są grzejniki olejowe.

Poszukując grzejników elektrycznych w Koszalinie, nie można zapomnieć również o aspekcie wizualnym. Wybrane urządzenie musi charakteryzować się estetycznym wyglądem. Musi być idealnym dopełnieniem aranżacji wnętrza. Czasów, w których grzejnik pełnił wyłącznie funkcję użytkową, już nie ma. Obecnie jest to kolejny element dekoracyjny, który powinien współgrać z pozostałymi elementami wykończeniowymi. Na szczęście na rynku znaleźć można efektownie zaprojektowane grzejniki, będące doskonałym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz. Produkowane współcześnie modele wyposażone są z inteligentne rozwiązania umożliwiające zdalne sterowanie z poziomu urządzenia mobilnego. Służą do tego specjalne aplikacje dostępne dla smartfonów z systemem iOS i Android.