Dobra sytuacja na rynku nieruchomości i rosnące zainteresowanie Polaków kupnem nowych mieszkań wymusiło intensywniejsze działania deweloperów. Wzrasta również popyt na mieszkania z rynku wtórnego. Osobom, które są w posiadaniu mieszkania i zdecydowały się je sprzedać, zależy na szybkiej i udanej transakcji, a także na dużym zysku. Narzędziem, które może się okazać pomocne przy realizacji tych założeń jest home staging. Jest to umiejętność przygotowania nieruchomości do sprzedaży w taki sposób, aby zwiększyć jego szanse na rynku nieruchomości.

Jak przygotować swoje mieszkanie na sprzedaż?

Home staging zyskuje na popularności. Wielu specjalistów oferuje sprzedającym swoje usługi, obiecując przy tym profesjonalne przygotowanie nieruchomości. Koszt takiej usługi oscyluje w okolicach 100 – 300zł. Z założenia jednak, home staging jest działaniem, które nie powinno wymagać dużego nakładu pracy i pieniędzy. Rodzi się więc pytanie, czy można wykonać te działania samodzielnie i nie angażować dodatkowo żadnych specjalistów od przygotowywania nieruchomości do transakcji? Oczywiście, że tak.

Home staging – najważniejsze jest pierwsze wrażenie

Często o powodzeniu transakcji decyduje pierwsze wrażenie, jakie mieszkanie wywrze na potencjalnym kupującym. Warto na chwilę wcielić się w rolę klienta, zastanowić się, na jakie miejsce padnie pierwsze spojrzenie po przekroczeniu progu, jaki zapach poczuje, co usłyszy. Na początku należy zadbać o wykonanie drobnych napraw, np. przytwierdzenie listwy podłogowej, dokręcenie gniazd elektrycznych, wyregulowanie opuszczonego żyrandolu. Pokazywanie klientowi mieszkania z niedoróbkami jest niedopuszczalne. Kolejnym krokiem jest dokładne posprzątanie mieszkania – nie tylko w miejscach widocznych na pierwszy rzut oka, ale także w mniej oczywistych zakamarkach, w których gromadzi się kurz, jak np. listy przypodłogowe, grzejniki, ramki obrazów. Odkurzenie i umycie podłóg (również pod meblami) jest podstawą. Tak samo jak umycie okien i uprzątnięcie balkonu czy tarasu.

Home staging – im mniej, tym lepiej

Na przestronność wnętrza wpływ mają dodatki. Jeśli jest ich za dużo, mieszkanie wydaje się zagracone i spada jego atrakcyjność. W związku z tym należy ograniczyć ilość widocznych na meblach przedmiotów typu ramki ze zdjęciami, pamiątki z podróży, figurki, sztuczne kwiaty, zbędne dekoracje. Ta sama zasada obowiązuje podczas przygotowywania kuchni – blaty powinny być raczej puste, co da wrażenie dużej ilości blatu roboczego. Jeśli już jakieś produkty spożywcze miałyby być widoczne, to warto zadbać umieszczenie ich w jednolitych i estetycznych opakowaniach.

Profesjonalne przygotowanie mieszkania na sprzedaż – o czym należy pamiętać?

Po usunięciu wszystkich zbędnych przedmiotów, dobrze jest zadbać o wykończenie swojej pracy – należy solidnie wywietrzyć pomieszczenia, a przed wizytą klienta można zastosować delikatny odświeżacz powietrza o delikatnym, niegryzącym zapachu. Aby wnętrze wydało się bardziej przytulne, można skorzystać z drobnych dekoracji, takich jak świeże kwiaty na stole czy owoce na blacie kuchennym.