Coraz więcej Polaków decyduje się na przekształcenie swojego domu na inteligentny dom, gdzie odpowiednio wdrożone nowoczesne technologie pozwalają osiągnąć zupełnie inny komfort życia. Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie dostępne tylko dla osób dysponujących większym majątkiem. Nic bardziej mylnego, stworzenie domu przyszłości jest możliwe także przy niższym nakładzie środków finansowych. Dodatkowo, decydując się na wdrożenie pewnych udogodnień, należy pamiętać, że cześć z nich montuje się właśnie ze względu na możliwość zaoszczędzenia czasu czy energii. Przy dłuższym użytkowaniu daje to efekt w postaci zaoszczędzonych pieniędzy.

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom przyszłości działa dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Najnowsze rozwiązania – systemy i urządzenia – pozwalają zwiększyć funkcjonalność domu, a dodatkowo sprawić, że jest on bardziej bezpieczny. Z założenia inteligentny dom powinien również generować mniejsze koszty i w efekcie zmniejszyć opłaty za jego użytkowanie. Wszystkie systemy można wdrożyć od podstaw wraz z budową domu lub doposażyć już gotowe mieszkanie. Dodatkowo klient może wybrać, które urządzenia będą dla niego odpowiednie, a które nie wpłyną znacznie na podniesienie komfortu życia domowników czy zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Z czego składa się system inteligentny dom?

Podstawowym narzędziem służącym do zarządzania domem przyszłości jest smartfon. Za pomocą tego małego urządzenia można wpływać np. na ogrzewanie czy klimatyzację – odpowiednio zaprogramowany system sam zadecyduje, kiedy zwiększyć temperaturę w konkretnych pomieszczeniach (np. w łazience w godzinach wieczornych) lub kiedy ją zmniejszyć (np. po powrocie domowników z pracy w gorące popołudnie). Dom 2.0. to również system zarządzania oświetleniem, szczególnie przydatny do odstraszenia ewentualnych włamywaczy podczas wyjazdu wakacyjnego lokatorów. Na rynku jest również wiele rozwiązań, które dotyczą sprawnego funkcjonowania bram garażowych czy systemu nawadniającego ogród.

Dom przyszłości – inteligentne urządzenia

Do oczywistych elementów domu przyszłości należą wszelkiego rodzaju czujniki (np. czujnik ruchu, czujnik dymu czy czujnik gazu), kamery monitoringu i systemy alarmowe. W inteligentnym domu nie może jednak zabraknąć urządzeń i robotów, które dodatkowo zwiększą komfort życia. Dużą popularnością cieszą się roboty sprzątające, które uczą się planu pomieszczeń i na podstawie zapamiętanej trasy odkurzają i myją podłogi podczas, gdy domownicy spędzają czas w pracy. Inteligentne urządzenie to również telewizor z możliwością sterowania głosem lub za pomocą gestów czy piekarnik, w którym za pomocą wi-fi możemy zaprogramować czas zakończenia pieczenia danej potrawy.