Pokój dziecięcy stanowi dość specyficzną przestrzeń. Bezkrytyczne podążanie za modą, aktualnymi trendami lub uleganie zachciankom swoich pociech powoduje, że przestrzeń jest wypełniona mnóstwem przedmiotów, które nie pełnią żadnych konkretnych ról. Owszem, piękne dodatki tworzą uczucie przytulności i oddziałują na wyobraźnię dziecka. Jednak podczas urządzania pokoju dziecięcego warto pamiętać, aby dana przestrzeń spełniała przede wszystkim swoje najważniejsze funkcje.

Aranżacja pokoju dziecięcego ok. 10 – 12 m2  – przestrzeń

Nie jest prawdą, że mały człowiek potrzebuje mniej miejsca. Jeżeli w planach mieszkania czy domu jest pokój dziecięcy, to należy pamiętać, że powinien mieć on odpowiednią powierzchnię. Mówi się, że minimalny metraż przeznaczony na pokój dla dziecka wynosi ok. 10 – 12 m2. Jest to standard, który pozwala wydzielić w kawalerce pomieszczeniu podstawowe strefy niezbędne do funkcjonowania dziecka: strefę snu i odpoczynku, strefę przeznaczoną do zabawy i strefę nauki. Co do kształtu pokoju, najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia rodzica będzie pokój na planie prostokąta, ponieważ jest łatwy do umeblowania. Natomiast marzeniem każdego dziecka jest obecność schowków, wnęk i zakamarków w pokoju, które mogą posłużyć jak ich ‘bazy’ podczas codziennych zabaw.

Jakie meble do pokoju dziecięcego ok. 10 – 12 m2?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że pokój dziecięcy nie jest pokojem, z którego korzystają osoby dorosłe, dlatego przy urządzania takiego wnętrza należy spoglądać na nie właśnie z perspektywy malucha. Wśród mebli przeznaczonych dla najmłodszych, duża część posiada funkcje zmiany swoich rozmiarów wraz ze wzrostem dziecka. Zazwyczaj taką cechę posiadają biurka, krzesełka i łóżka, czyli podstawowe wyposażenie pokoju dziecięcego. Dodatkowo warto pamiętać o wygospodarowaniu miejsca do przechowywania, ponieważ dzieci zwykle mają bardzo dużą ilość ubranek, akcesoriów, ale także zabawek. O tym, czy w pokoju dziecka powinny się znaleźć takie sprzęty jak komputer czy telewizor powinni zadecydować rodzice, ponieważ absolutnie nie należą one do obowiązkowego wyposażenia.

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?

Pokój dziecięcy powinien przede wszystkim spełniać wszystkie swoje funkcje, a następnie odpowiadać wizualnie dziecku. To dziecko, z założenia, będzie spędzało w nim najwięcej czasu. Jeżeli pokój nie będzie się podobał, to niestety chęć do przebywania w nim będzie ograniczona. O ile maluchom będzie to zupełnie obojętne, tak starsze dzieci (4-5 lat) mogą decydować o pewnych detalach, jak np. kolor ścian, dekoracje czy wzór pościeli. Uczestnicząc w urządzaniu wnętrza, będzie miało poczucie, że jest „u siebie” i chętniej spędzi tu czas.