Mówiąc o mieszkaniu w bloku, zazwyczaj myśli się o niewielkich przestrzeniach, które bywają trudne do zagospodarowania. Faktycznie, nie zawsze układ pomieszczeń sprzyja wydzielaniu części przeznaczonej wyłącznie na relaks. Przytulny salon w bloku pełni często wiele dodatkowych funkcji – bywa jadalnią, pokojem gościnnym czy sypialnią. W takim przypadku najważniejszą cechą, która powinna opisywać takie pomieszczenie jest funkcjonalność, przy zachowaniu elementów tworzących przytulną atmosferę.

Aranżacja przytulnego salonu w bloku – w jakim stylu urządzić salon?

Zazwyczaj podczas urządzania mieszkania, szczególnie o niezbyt dużej powierzchni, dobrze sprawdza się zasada utrzymania wszystkich pomieszczeń w jednym stylu. Może to być styl nowoczesny, klasyczny, styl angielski lub styl skandynawski. Ten ostatni cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Charakteryzuje go szeroko rozumiany minimalizm, dbanie o zachowanie dużej ilości naturalnego światła, które rozjaśnia i ociepla wnętrze, a kolorem dominującym jest biel i szarości. Ilość dodatków i dekoracji pozostaje ograniczona zgodnie z zasadami urządzania mieszkania w stylu skandynawskim. Plusem tego rozwiązania jest mniejsza ilość powierzchni do sprzątania i wycierania kurzu. Drugim coraz częściej spotykanym sposobem urządzenia mieszkania jest styl loftowy, który stwarza industrialny klimat wnętrza. Tutaj również ważny jest minimalizm i prostota, ale pojawia się wiele elementów w mocnych kolorach, np. czarne metalowe stoliki kawowe czy regały na książki. Dodatkowo ściany bywają stylizowane na ściany w stanie surowym, wykończone są betonem lub cegłą ozdobną. Do typowo loftowych materiałów należy metal, drewno i szkło.

Jakie meble wybrać do salonu w bloku?

W głównej mierze zależy to od funkcji, jaką będzie pełnił salon, a także od stylu przewodniego, który nadaje kierunek podczas urządzania mieszkania. Przyjmuje się, że centralne miejsce w salonie zajmuje kanapa. Im większa przestrzeń do zaaranżowania, tym większe pole do popisu w tej materii. W bardzo dużych salonach sprawdzą się kanapy narożne lub dwie mniejsze ułożone naprzeciwko siebie lub w kształt litery L. Pomiędzy można postawić stolik kawowy. Dla wielu osób ważnym elementem wyposażenia jest telewizor – umieszczony na szafce RTV lub zawieszony na ścianie.

Aranżacja salonu w bloku z wielkiej płyty – czy ma to sen?

Jeśli mieszkanie nie ma zdefiniowanego jednego stylu, który obejmuje wszystkie pomieszczenia, a właścicielom zależy przede wszystkim na komforcie życia to wachlarz dostępnych dodatków jest ogromny. To, co w najprostszy sposób zmienia zwykły pokój na bardziej przytulny są wszelkiego rodzaju tkaniny – zasłony zasłaniające okno, włochaty koc rzucony niedbale na kanapę czy towarzyszące mu kolorowe poduszki różnej wielkości. Jako element ozdobny w salonie można także potraktować dywan przedstawiający ciekawy wzór. Lustra i szkło są natomiast charakterystyczne dla stylu glamour. Często stosowanym trikiem jest zamontowanie luster na ścianach, które niekoniecznie mają pełnić swoją podstawową funkcję, ale za to umieszczone w odpowiednim miejscu, np. naprzeciwko okna, zwiększają optycznie przestrzeń.