Aranżacja sypialni wydaje się dość łatwym tematem – kluczowe jest oczywiście łóżko, a do minimum wyposażenia można dołączyć również szafę. Najważniejsze, aby stworzyć przestrzeń, która zapewni optymalne warunki do odpoczynku, a czasem oderwania od trudów życia codziennego. Sypialnia to miejsce, w którym człowiek chce się wyciszyć i zrelaksować, dlatego powinno być to miejsce szczególnie przytulne i komfortowe. Jak więc urządzić taką przestrzeń?

Aranżacja sypialni – jak wykorzystać przestrzeń?

Urządzenie sypialni w głównej mierze zależy od wielkości pomieszczenia, które mamy do dyspozycji. Jeśli jest to mały pokój, należy skupić się przede wszystkim na tym, aby zapewniał warunki do odpoczynku. Łóżko z solidną ramą i wygodnym materacem powinno stanowić najważniejszy element wyposażenia. Jeśli po bokach łóżka znajduje się wolne miejsce, warto ustawić tam stoliki nocne lub małe szafki, na których staną lampki nocne, zegarek czy telefon odłożony przed snem. Większy pokój powinien być dodatkowo wyposażony w szafę lub komodę pełniącą rolę miejsca do przechowywania. Czasem, w typowo kobiecych sypialniach, ważnym elementem jest również toaletka czy lustro, które ułatwia codzienne przygotowania.

Aranżacja sypialni – jakie wybrać łóżko?

Przy wyborze łóżka do sypialni należy kierować się przede wszystkim wygodą, ponieważ sen i odpoczynek jest niezwykle istotnym elementem życia. Standardowy wymiar łóżka dla jednej osoby to 90 cm szerokości i 200 cm długości. Modele dwuosobowe rozpoczynają się od szerokości 140 cm. Podczas zakupu łóżka warto zwrócić uwagę na to czy posiada miejsce na przechowywanie. Jest to komfortowe rozwiązanie, które można wykorzystać w celu składowania zapasowych pościeli czy ręczników. Zazwyczaj łóżka z pojemnikami na przechowywanie posiadają funkcję otwierania do góry, co dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach. W przypadku większych, można wybrać opcję łóżka otwieranego na bok lub z wysuwanymi szufladami.

Jakie dodatki do sypialni wybrać?

Wybierając dodatki do sypialni warto pomyśleć o oświetleniu w pobliżu łóżka, które będzie stanowiło dyskretne źródło światła potrzebne do czytania książki lub wyjścia do toalety, a z drugiej strony nie będzie na tyle intensywne, żeby obudzić innych domowników. Efekt przytulności w pomieszczeniu stanowić będą elementy materiałowe, czyli zasłony czy puchate dywany. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe odpowiednie do sypialni to najlepiej sprawdzą się takie, które oczyszczają i nawilżają powietrze. Są to np. skrzydłokwiat, aloes, dracena czy storczyk z rodzaju Dendrobium.