Łazienka może spełniać wiele funkcji i zaspokajać różne potrzeby. Zwyczajowo łazienka powinna mieć wydzielone dwie strefy: przygotowania (umywalka, lustro) i toaletowa. Jednak im większa przestrzeń, tym większe możliwości jej aranżacji i dodania kolejnych stref, np. pielęgnacyjnej czy wypoczynkowej. Nowoczesna łazienka powinna zatem cechować się przede wszystkim funkcjonalnością i maksymalnym wykorzystaniem miejsca. Dodatkowo przy urządzaniu łazienki warto zwrócić uwagę na elementy, które będą zarówno formą dekoracji, ale z możliwością praktycznego wykorzystania, jak np. duże lustro z wyraźną ramą.

Nowoczesna łazienka – jaki kolor?

Klasyczna łazienka powinna być jasna i raczej oszczędna w dodatkach. Efekt ten mają gwarantować jednolite, najlepiej białe płytki na ścianach i jeden punkt świetlny na suficie. Z kolei to, co powinno się znaleźć w nowoczesnym wydaniu łazienki to przede wszystkim kolor i wzór. Płytki nie muszą sięgać samego sufitu, ale np. połowy wysokości ściany, a pozostałą część można pomalować wodoodporną farbą w ciekawym kolorze. Szczególnie modne są intensywne kolory, takie jak granat czy butelkowa zieleń. Jeśli jednak zdecydujemy się na stonowaną oprawę ścian, elementem dekoracyjnym mogą być wzorzyste płytki podłogowe. Ciekawym połączeniem jest również czerń i beton.

Wyposażenie nowoczesnej łazienki

To czy łazienka będzie wyposażona w wannę czy prysznic zależy przede wszystkim od potrzeb domowników. Małe dzieci w domu sugerują konieczność posiadania wanny, z kolei osoby w wieku podeszłym czy niepełnosprawne na pewno bardziej komfortowo będą czuły się pod prysznicem. Przy dobieraniu wanny, brodzika, umywalki i muszli należy ujednolicić ich kształt – bardziej opływowy lub z mocno zarysowanymi krawędziami. Dopełnieniem tych sprzętów jest armatura, która także powinna mieć podobną formę.

Jakie meble w nowoczesnej łazience?

W łazience ważne jest posiadanie miejsca do przechowywania podstawowych kosmetyków czy ręczników. Zazwyczaj te funkcję pełni szafka pod umywalką. Im większy metraż pomieszczenia, tym oczywiście większe pole do aranżacji (np. wydzielenia jednej ściany łazienki pod zabudowę). Z kolei im mniejsza łazienka, tym większego znaczenia nabiera konieczność maksymalnego wykorzystania przestrzeni. W tym przypadku pomocą może okazać się skorzystanie z usług stolarskich. Dopełnieniem nowoczesnej łazienki będzie zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w strategicznych miejscach, np. nad lustrem czy taśmy LED na toaletą.