Wszechogarniająca szarość betonu, gęsta zabudowa mieszkalna, brak odpowiedniego miejsca i możliwości obcowania z przyrodą – to tylko kilka przykładów niedogodności, które wiążą się z mieszkaniem w mieście. Deweloperzy coraz częściej wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i oferują lokale mieszkalne z przynależnym niewielkim tarasem. Zagospodarowanie takiego ogródka nie zawsze jest taką prostą sprawą. O czym należy więc pamiętać podczas aranżacji ogródka przy bloku?

Taras w bloku – jak optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń?

Na początek należy się zastanowić, jakie funkcje ma pełnić dana przestrzeń i spróbować w pewien sposób wydzielić konkretne strefy. Zazwyczaj, szczególnie w przypadku małych mieszkań bez komórki lokatorskiej, taras stanowi wygodne miejsce do przechowywania. Może tam stanąć rower, regał, który pomieści narzędzia lub skrzynia na materiały pozostałe po remoncie. Kolejna strefa powinna odpowiadać za zapewnienie relaksu, możliwość odpoczynku i kontemplacji otaczającej zieleni. W tym celu warto wyposażyć taras w meble ogrodowe, przede wszystkim stół i krzesła. Wybór mebli będzie w dużej mierze zależny od ich przeznaczenia – jeśli często przyjmujemy gości i lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, spożywać tam posiłki czy po prostu odpoczywać – dobrym rozwiązaniem będzie kanapa ogrodowa lub pojedyncze leżaki. Ważne jest też właściwe rozmieszczenie zieleni i dobranie wskazanych do takiego terenu roślin.

Ogródek przy mieszkaniu – jakie rośliny?

Jeśli ktoś nie ma zbyt dużych umiejętności w opiece nad roślinami, to minimalną opcją będzie zadbanie o trawnik na terenie pozostałym po wydzieleniu strefy do przechowywania i odpoczynku. Wbrew pozorom piękny trawnik to nie dzieło przypadku, tylko systematyczna praca, koszenie, podlewanie, dosiewanie trawy. Częstym rozwiązaniem jest również posadzenie drzewek iglastych wokół ogrodzenia, co pozwoli dyskretnie odseparować się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów, a dodatkowo wypełni ogród. Należy jednak pamiętać, że drzewka z czasem zaczną rosnąć i mogą zacienić okna lub przeszkadzać innym mieszkańcom osiedla, więc podczas wyboru odpowiedniego gatunku warto sprawdzić, jakie osiąga rozmiary i jakie są jego wymagania. Warstwa ziemi, która tworzy ogródek nie jest tak gruba, jak w normalnym ogrodzie. Pod spodem często znajduje się podziemny parking, dlatego nie każdy system korzeniowy będzie się dobrze rozwijał w takich warunkach. Rozwiązaniem tego problemu mogą być rośliny hodowane w donicach. Aby dodać koloru całej kompozycji można zastanowić się nad zasadzeniem roślin jednorocznych, np. maciejki, aksamitki, nasturcji czy astra chińskiego.