Do najczęściej sprzedawanych nieruchomości należą mieszkania. Zazwyczaj decyzja o sprzedaży wiąże się z większymi zmianami w życiu. Czasem jest to konieczność, a czasem tylko krok do lepszej przyszłości. Biura nieruchomości chętnie oferują swoją pomoc w skomplikowanym procesie sprzedaży mieszkania, jednak czy da się sfinalizować transakcje na własną rękę?

Samodzielna sprzedaż nieruchomości – formalności

Najważniejszą sprawą jest kompletacja całej dokumentacji dotyczącej danej nieruchomości. Dopóki wszelkie formalności nie zostaną załatwione, żaden kupujący nie będzie traktował ogłoszenia poważnie. Dlatego przed przystąpieniem do sprzedaży należy upewnić się, że jesteśmy w posiadaniu dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości (np. akt notarialny), numer księgi wieczystej, zaświadczenie o niezaleganiu z żadnymi płatnościami (np. czynsz, rachunki za media, podatek od nieruchomości), a także informacja, że nikt nie jest zameldowany pod tym adresem.

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę – wycena

Pierwszym krokiem przy tworzeniu oferty sprzedaży jest ustalenie ceny nieruchomości. Należy to zrobić rzetelnie i sposób obiektywny, ponieważ zawyżona cena automatycznie zmniejszy szanse na szybką sprzedaż. Warto poszukać pomocy na serwisach z ogłoszeniami, sprawdzić oferty mieszkań o podobnym metrażu, zlokalizowane w najbliższej okolicy i sprawdzić widełki cenowe, w których się znajdują. Lepiej jednak zdecydować się na trochę wyższą cenę początkową, która do możliwość ewentualnej negocjacji z kupującym.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości – o czym trzeba pamiętać?

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kompletnej oferty, np. na portalach branżowych, stronach z ogłoszeniami czy e mediach społecznościowych. Profesjonalna oferta powinna składać się z jak najkorzystniejszych zdjęć, które przyciągną wzrok potencjalnych kupujących. Warto poświęcić chwile i przygotować mieszkanie zgodnie z zasadami home stagingu, co zwiększy jego atrakcyjność. Drugi element oferty to dokładny opis, który w pełni odda charakter mieszkania. Powinien on zawierać przede wszystkim informacje dotyczące lokalizacji, metrażu, rozmieszczenia pomieszczeń, umeblowania. Im bardziej skrupulatny opis, tym mniej telefonów czy zapytań odnośnie wyposażenia czy stanu technicznego.

Sprzedaż nieruchomości – kontakt z kupującymi

To, co przekonuje kupującego to szczerość, dlatego nie warto niczego ukrywać i zatajać faktów. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu wszystkich dokumentów, to wstrzymajmy się z wystawianiem oferty. Jeśli mieszkanie posiada nieszczelne okna – warto zawrzeć te informację w opisie. Tak samo w przypadku braku połączenia internetowego czy uszkodzonych drzwi. W ten sposób przede wszystkim zaoszczędzimy swój czas i wiarygodność. Jeśli takie niedociągnięcia zostaną ujawnione dopiero podczas oglądania mieszkania – kupujący raczej stracą zainteresowanie mieszkaniem, transakcja nie dojdzie do skutku, a dodatkowo za pomocą poczty pantoflowej zamieszczone ogłoszenie straci na atrakcyjności.