Sprzedaż mieszkania czy innej nieruchomości wiąże się zazwyczaj z dużym stresem. Jest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych decyzji, która w pewien sposób kształtuje dalsze życie. Aby usprawnić przebieg transakcji, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług biura nieruchomości. Pośrednik weźmie na siebie dużą część pracy, załatwi wiele formalności, które zabierają czas, ale także mogą być źródłem stresu dla osób, które nie zajmują się tym na co dzień.

Sprzedaż nieruchomości – czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

Zakres pracy pośrednika powinien być jasno określony podczas pierwszego spotkania w biurze nieruchomości. Wtedy również należy podpisać umowę i ewentualne pełnomocnictwa. Część osób, które nie mają czasu i możliwości, żeby rzetelnie zająć się tematem sprzedaży mieszkania, oddają się całkowicie w ręce profesjonalisty. Oczywiście takie rozwiązanie wiąże się z większymi kosztami niż gdybyśmy załatwiali wszystko samodzielnie. Niemniej, często pośrednik jest w stanie podbić cenę mieszkania, więc jego wynagrodzenie będzie niejako opłacone z uzyskanej różnicy. Czym może zająć się pośrednik nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości z biurem – krok po kroku

Zadaniem sprzedającego będzie okazanie pośrednikowi nieruchomości na sprzedaż. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu mieszkania zgodnie z zasadami home staging, czyli tak, aby zwiększyć jego atrakcyjność, a tym samym szanse na szybką transakcję. Pośrednik może wykonać zdjęcia mieszkania, przygotować opis i zamieścić ofertę sprzedaży na portalach branżowych czy stronach z ogłoszeniami. Wszelki kontakt z potencjalnymi kupującymi też pozostaje po stronie pośrednika. Jeśli zainteresowane osoby będą wykazywały chęć spotkania i obejrzenia mieszkania to również należy to do zakresu obowiązków przedstawiciela biura nieruchomości. Do mniej oczywistych zajęć pośrednika należy również załatwianie spraw formalnych w różnego rodzaju instytucjach, np. uzyskanie dokumentów urzędowych czy odpisów z księgi wieczystej.

Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem – korzyści

Poza niewątpliwą oszczędnością czasu, współpraca z biurem nieruchomości wiąże się również z zapewnieniem większego bezpieczeństwa podejmowanej transakcji. Do zadań pośrednika należy sprawdzenie rzetelności osoby kupującej, co minimalizuje prawdopodobieństwo oszustwa. Zazwyczaj biura mają swoją bazę klientów i cechują się znajomością rynku nieruchomości, co istotnie zwiększa szanse na szybką sprzedaż. W przypadku konieczności negocjacji ceny, pośrednik także może służyć pomocą i wykazać się swoimi umiejętnościami, kiedy zaproponowana oferta nie odpowiada oczekiwaniom kupującego.