Czym charakteryzuje się styl hampton i jak wprowadzić go do swojego mieszkania? W prostych słowach: jest to klasyczna elegancja. Połączenie nowoczesnych elementów aranżacyjnych z klimatem wprost idealnym do odpoczynku.

Cechy charakterystyczne stylu hampton

Styl Hampton wyróżnia się przede wszystkim takimi elementami, jak drewniane podłogi, które są nawiązaniem do klasycznych form aranżacji wnętrz. Najczęściej są to deski, które kontrastują z komodami, szafami, stolikiem oraz innymi meblami. Osoby preferujące nowoczesne podejście do tematu stosują najczęściej ciemniejsze materiały, skupiając się na brązowych bądź szarych parkietach. Urządzając pomieszczenie w stylu hampton można również pokusić się o boazerię na ścianie. W aranżacjach chętnie wykorzystywane są także takie materiały jak marmur, wełna, mosiądz czy len. Meble, które często pojawiają się we wnętrzach w stylu hampton, to leżanki, wygodne sofy oraz rozbudowane fotele, czyli to, co sprzyja relaksowi. Na porządku dziennym są również elementy marynistyczne – liny, kotwice, tkaniny w biało-niebieskie pasy.

Najważniejsze są odpowiednie dodatki

Jeżeli pragniesz urządzić swój wymarzony apartament w nadmorskim stylu, powinieneś skupić się przede wszystkim na odpowiednich materiałach, kolorystyce oraz dodatkach. Interesującym rozwiązaniem są na przykład ozdobne lustra wpasowujące się w klimat, które są w stanie optycznie powiększyć wnętrze, a dodatkowo wpłynąć na walory wizualne projektowanego wnętrza. Ciepła i uroku dodadzą również utrzymane w konwencji żyrandole nad stół, a na podłodze jasny dywan bawełniany. Ciekawą propozycją są ekskluzywne lampy oraz dywany Lorena, które z pewnością spełnią nawet najbardziej wygórowane oczekiwania zwolenników tego stylu.

Wnętrze sprzyjające wypoczynkowi

Styl hampton ma wiele cech wspólnych ze stylem marynistycznym – głównie w kwestii nadmorskich motywów oraz dominującej kolorystyki (biel i wszelkie odcienie niebieskiego/granatu). Sama nazwa wywodzi się od The Hamptons – grupy popularnych kurortów zlokalizowanych na półwyspie Long Island. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku zamożnych nowojorczyków. Stosunkowo niedawno styl ten zyskał uznanie w oczach osób pochodzących z innych stron świata. Chcąc zaaranżować przestrzeń w tym stylu, należy pamiętać przede wszystkim o podłogach. Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę będą jasne, bielone bądź postarzane deski lub ciemne parkiety. Do tego wełniane dywany lub jutowe, sznurkowe, sizalone dywaniki w odpowiedniej kolorystyce. Często we wnętrzach urządzonych w stylu hampton pojawiają się również dobrze wyeksponowane drewniane elementy konstrukcyjne, na przykład belki sufitowe.