Mówi się, że aranżacja wnętrz zależy tylko od inwencji każdego domownika. Jednak coraz częściej istotną rolę odgrywają trendy wnętrzarskie, a podejmowane decyzje, co do sposobu urządzenia mieszkania podyktowane są aktualną modą. Nie trzeba oczywiście ślepo podążać za modą. Równie dobrze wystarczy zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami, poszukać inspiracji i wcielić je w życie w takim stopniu, jaki uważamy za wystarczający i zgodny z oczekiwaniami.

Powrót do natury – klimat miejskiej dżungli

Aby umocnić więź człowieka z naturą, zachować w mieszkaniu wspomnienia z egzotycznych podróży i stworzyć klimat sprzyjający odpoczynkowi – są to odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto postawić na motyw urban jungle w swoim wnętrzu. W osiągnięciu wyglądu tropikalnej dżungli konieczne będą rośliny – nie tylko te w donicach, ale także te w dodatkach. Najmodniejszym motywem roślinnym są liście monstery, palmy czy bananowca. Idealnym tłem będą ściany w kolorze butelkowej zieleni lub ozdobna tapeta z wzorem utrzymanym w klimacie florystycznym.

Maksymalizm zamiast minimalizmu

Ostatnimi czasy, trendy wnętrzarskie wskazywały jasno na wyższość minimalizmu nad innymi sposobami urządzania wnętrz. Zgodnie z zasadą minimalizmu tworzone były aranżacje mieszkań w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym. Jasne przestrzenie, biel, beże i szarości na ścianach i w dodatkach. Tymczasem rok 2020 przyniósł nowości w postaci maksymalizmu – wybieranie intensywnych kolorów (np. kobaltowe ściany) czy mocnych elementów wnętrzarskich (np. kanapa w kolorze fuksji umieszczona w centralnej części salonu), które tworzą swoisty charakter wnętrza i nadają kierunek dalszym działaniom wnętrzarskim.

Ekologia i wszystko dla klimatu

Wydaje się, że moda na bycie eko na stałe weszła do wszystkich dziedzin życia. Chęć zatrzymania zmian klimatycznych i ograniczenia marnowania surowców w myśl zasady zero waste lub less waste spowodowała wykształcenie się trendu ekologicznego w aranżacji wnętrz. Sprowadza się on do intensyfikacji wykorzystywania naturalnych materiałów, takich jak wiklina, drewno, bambus czy lniane tkaniny podczas urządzania mieszkań. Zgodnie z ekologicznym trendem coraz więcej osób decyduje się na recykling i dawanie drugiego życia starym meblom zamiast bezmyślnego wyrzucania i kupowania nowszych odpowiedników. W myśl tego nurtu wpisuje się również równoważne podejście do gospodarowania energią elektryczną czy zużyciem wody, czego efektem jest wzrost popularności inteligentnych domów przyszłości.