Wiele mieszkań urządzanych jest bez wyraźnie określonego planu. Kolory i meble sprawiają wrażenie przypadkowych i wybranych w pośpiechu. Część dodatków to prezenty, a druga część to pozostałości z poprzedniego lokum, z którymi trzeba przecież coś zrobić. Są również mieszkania, które w całości zostały zaaranżowane zgodnie z tematem przewodnim, podążając za trendami lub konkretnym stylem wnętrzarskim. Jakie style w aranżacji wnętrz są zatem najmodniejsze?

Styl skandynawski

Jeden z popularniejszych stylów w aranżacji mieszkań to styl skandynawski. Charakteryzuje go minimalistyczne, a zarazem maksymalnie funkcjonalne wykończenie wnętrz. W pomieszczeniach zgodnych ze stylem skandynawskim króluje światło, dlatego raczej nie stosuje się tu ciężkich, kryjących zasłon, które ograniczą dopływ promieni słonecznych. Ściany pokryte są farbami w odcieniach bieli, szarości i beżu. Te same kolory dominują podczas doboru mebli czy akcesoriów. Przy zakupie dodatków dużą rolę odgrywa materiał, z którego zostały wykonane, ponieważ preferuje się naturalne surowce, jak np. drewno (np. bielone drewno na podłodze) czy tkaniny (np. wełniany koc). Zadaniem takich dodatków jest stworzenie wrażenia przytulności we wnętrzu.

Styl industrialny

Popularność tego nurtu w aranżacji wnętrz wciąż zyskuje na sile. Dzieje się tak za sprawą ciekawych rozwiązań, które proponują lofty – otwarte przestrzenie, duże okna, brak wyraźnych granic między konkretnymi pomieszczeniami. Tworzy to efekt klimatycznych wnętrz, które przypominają opuszczone fabryki lub zakłady produkcyjne. Charakterystyczne dla mieszkań w stylu industrialnym są elementy stylizowane na surowe i w pełni naturalne, np. betonowa podłoga czy cegła na ścianie. Meble są często bardzo minimalistyczne, wykończone metalem. Metalowe konstrukcje są również ciekawym elementem dekoracyjnym takiego wnętrza. Idealne tło dla takich rozwiązań stanowią stonowane kolory ścian – biel, szarość lub beż.

Styl miejskiej dżungli

Zupełnym zaprzeczeniem wyżej opisanych propozycji jest urban jungle, czyli stylizacja mieszkania na wzór miejskiej dżungli. Tutaj nie ma mowy o minimalizmie, ponieważ im więcej elementów składa się na stworzenie klimatu tropików w mieszkaniu, tym lepszy efekt można osiągnąć. Najważniejszy element, który tworzy całą koncepcję dżungli, to bogata roślinność. Szczególnie modne są gatunki roślin osiągające duże rozmiary, a także takie, które mogą pochwalić się ozdobnymi liśćmi. Do takich roślin należy monstera dziurawa, wszelkiego rodzaju palmy, paprocie, bluszcze czy sukulenty. Kolorem przewodnim stylu urban jungle jest kolor zielony i jego odcienie. W dodatkach prym wiodą takie, które wykonane są z naturalnych surowców, np. z wełny, lnu, wikliny czy rattanu.