Kiedy promienie słoneczne coraz odważniej przebijają się przez zachmurzone niebo zaczynamy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Trwają intensywne prace w przydomowych ogródkach, a dokładnie jego urządzaniu czy chociażby balkonach. Okazuje się jednak, że idealnym dopełnieniem zadbanego tarasu byłyby meble ogrodowe. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Zatem, jakie meble do ogrodu będą najlepsze?

Urządzamy ogródek – jaką funkcję mają spełniać meble ogrodowe?

Przed zakupem mebli ogrodowych, warto zastanowić się, jakie miałoby być ich przeznaczenie. Jeśli dysponujemy ogrodem o dużej powierzchni, często organizujemy grille i spotkania z rodziną to dobrym wyborem będzie większy stół z krzesłami. Wpłynie to pozytywnie na komfort spożywania posiłków na zewnątrz. Jeśli z kolei spotykamy się ze znajomymi, raczej żeby porozmawiać i napić się herbaty na tarasie to nie ma konieczności inwestowania w duży stół. Równie dobrze sprawdzi się kanapa ogrodowa i mały stolik, który umożliwi postawienie szklanki. Co więcej, mały stolik sprawdzi się jako miejsce na telefon, książkę czy krem do opalania, jeśli akurat będziemy spędzać czas w ogrodzie na odpoczynku. Dla miłośników kąpieli słonecznych warto zakupić leżaki lub rozkładane fotele.

Meble ogrodowe – z jakiego materiału? Galeria

Przy wyborze materiału, z którego będą wykonane meble, należy zastanowić się przede wszystkim czy będą one przechowywane w zadaszonym pomieszczeniu w okresie zimowym, ponieważ nie każdy surowiec jest odporny na warunki atmosferyczne. Tradycyjne drewniane meble na pewno będą wymagały regularnej konserwacji i pielęgnacji. Podobnie naturalny rattan, który także nie jest odporny na wilgoć i nadmiar promieni słonecznych. Alternatywą będą meble wykonane z technorattanu, które na czas zimy wystarczy przykryć specjalnym pokrowcem. Minusem tego rozwiązania będzie niewątpliwie cena. Z kolei alternatywą mebli drewnianych będą komplety wykonane z tworzyw sztucznych, które wyglądem imitują drewno.

Meble ogrodowe odporne na warunki atmosferyczne

Jeśli meble ogrodowe będą przez cały rok zajmować miejsce w ogrodzie to najbezpieczniejszą opcją będą meble plastikowe. Na rynku istnieje wiele kompletów mebli, które są solidnie wykonane, nie przypominają „taniego plastiku” i wyróżniają się odpornością na promienie UV, zmienną temperaturę i wilgoć. Drugą bezpieczną opcją są meble wykonane z metalu, jednak warto upewnić się, że producent zabezpieczył je odpowiednimi środkami, np. preparatami antykorozyjnymi. Dodatkowo warto wyposażyć się w poduszki lub podkładki, ponieważ siedzenie na metalowej ławce nie będzie szczególnie wygodne.