Uważa się, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu. To w kuchni koncentruje się życie całej rodziny – domownicy spotykają się, żeby wspólnie przygotować posiłek, zjeść i przy okazji dowiedzieć się, jak minął im dzień. Często kuchnia jest też miejscem spotkań towarzyskich. W związku z tym kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale nie można przy tym zapomnieć, jak ważną rolę pełni odpowiednia estetyka wykończenia i aranżacji takiego wnętrza.

O czym należy pamiętać urządzając wąską kuchnię?

Urządzenie wąskich pomieszczeń może nastręczać pewnych trudności, ponieważ z założenia są to specyficzne przestrzenie. Szczególnie problematyczne może wydawać się urządzenie wąskiej kuchni, gdzie nie ma miejsca na zbyt dużą swobodę przy aranżacji, a każdy sprzęt powinien mieć określone położenie. Podejmując się urządzania takiego pomieszczenia należy pamiętać o zachowaniu tzw. ciągu technologicznego który maksymalnie ułatwi poruszanie się po kuchni. Jest to istotne, jeśli kuchnia będzie przede wszystkim wykorzystywana do przygotowywania posiłków. Ciąg roboczy zapewnia bowiem odpowiednią ergonomię pracy, uwzględnia kolejne standardowe działania wykonywane podczas obróbki produktów spożywczych i na ich podstawie określa kolejność sprzętów i szafek kuchennych.

Jak urządzić wąską kuchnię?

Myśląc o wąskiej kuchni, pierwszym skojarzeniem jest długie pomieszczenie zabudowane szafkami kuchennymi po obu stronach (kształt litery U). Takie rozwiązanie daje dość przytłaczający efekt. Dodatkowo uniemożliwia wstawienie stołu. W nowoczesnych aranżacjach dużo częściej proponowane jest rozmieszczenie szafek na jednej ze ścian lub w kształt litery L. Takie ułożenie sprawdzi się wyjątkowo dobrze, jeśli domownicy nie gotują zbyt często i nie mają zbyt wielu akcesoriów kuchennych do przechowywania.

Sposoby aranżacji wąskiej kuchni

Kiedy urządzamy wąską kuchnię, każdy centymetr kwadratowy powierzchni powinien być odpowiednio zaplanowany. Kluczowy w dalszej aranżacji wnętrza okazuje się zastosowany układ mebli – w kształcie litery U, L, zabudowa jednorzędowa lub zabudowa dwurzędowa. Decyzja, jaki układ będzie najkorzystniejszy zależy od kilku czynników, takich jak umiejscowienie okna, usytuowanie pionu wodno-kanalizacyjnego i kanałów wentylacyjnych. Dodatkowo istotna jest ilość posiadanych naczyń czy dodatkowych sprzętów do przechowywania. Kwestią do przemyślenia jest również chęć posiadania stołu czy innego miejsca przeznaczonego do spożywania posiłków. Co jest ważne w przypadku urządzania wąskiej kuchni, to fakt, że wszelkie sprzęty i urządzenia, szafki i blat roboczy muszą mieć swoje miejsce. Szczególnie istotne dla komfortu pracy w kuchni jest rozmieszczenie elementów trójkąta roboczego, którego rogi stanowi lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza.

Jakie meble do wąskiej kuchni?

Aby wizualnie powiększyć pomieszczenie, warto zdecydować się przede wszystkim na jasne fronty szafek. W nowoczesnych kuchniach sprawdzą się przede wszystkim fronty w odcieniach bieli i beżu, z kolei dla tradycjonalistów dobrym rozwiązaniem mogą okazać się fronty w jasnym kolorze drewna. Aby wykorzystać maksymalnie powierzchnię, wskazane jest skorzystanie z usług stolarza, który wykona zabudowę kuchenną na wymiar. Gotowe zestawy mebli mogą okazać się tańszą, aczkolwiek mniej funkcjonalną alternatywą.