Decyzja o budowie domu albo wymianie pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością wyboru konstrukcji z oknami dachowymi lub bez. Wielu inwestorów decyduje się na ich montaż, aby zapewnić lepszy dopływ naturalnego światła i móc stworzyć przestrzeń użytkową na poddaszu. Już na etapie planowania zakupu produktów warto zapoznać się z ofertą dodatkowych akcesoriów, które są proponowane przez hurtownie pokryć dachowych i mogą poprawić komfort użytkowania okien połaciowych oraz wpłynąć na estetykę. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Jakie akcesoria wewnętrzne do okien połaciowych wyróżniamy? 

Wybór pokrycia dachowego to nie jedyna decyzja, przed którą stają inwestorzy decydujący się na budowę domu czy wymianę dachu. Jeśli mają się dam znaleźć okna dachowe, to muszą zastanowić się też, jakie akcesoria mogą okazać się przydatne. Jeśli chodzi o produkty do montowania wewnątrz, to są to przede wszystkim podzespoły, które umożliwiają regulację ilości i intensywności światła wpadającego do pomieszczenia. Zaliczamy do nich różnego rodzaju żaluzje i rolety. W zależności od potrzeb i upodobań można zdecydować się na przykład na żaluzje AJP, które są zbudowane z ruchomych aluminiowych lameli umocowanych na prowadnicach. Osoby, które chcą doposażyć okna połaciowe, mają też do dyspozycji kilka rodzajów rolet wewnętrznych:

  • rolety plisowane, które są obsługiwane za pomocą górnej i dolnej belki i oprócz regulacji światła nadają też ciekawego charakteru pomieszczeniu,
  • rolety ARS, które mają różne poziomy zaciemnienia i są dostępne w wielu kolorach,
  • rolety ARF/ARP, które mają aluminiowe prowadnice i można je ustawiać w dowolnej pozycji.

Co zaliczamy do zewnętrznych akcesoriów do okien dachowych? 

Decydując się na montaż okien dachowych, można je doposażyć nie tylko w akcesoria wewnętrzne, ale również zewnętrzne. O to, jakie elementy są godne uwagi, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który powiedział:

– Aby zwiększyć funkcjonalność i komfort użytkowania okien połaciowych, można doposażyć je w różne akcesoria zewnętrzne. Mowa tutaj na przykład o roletach, które nie tylko ochronią przed promieniami słonecznymi, ale również zaizolują przed hałasem oraz włamaniem. Inwestorzy często decydują się też na kupno markiz, które są uważane za najskuteczniejszą ochronę przed nasłonecznieniem. Na poddaszu nierzadko pojawia się też problem owadów, które wlatują do pomieszczeń. Właśnie dlatego dobrze zastanowić się też nad zamontowaniem moskitiery, która pozwoli pozbyć się tego kłopotu podczas uchylonego okna dachowego.